Report this app

Description

APK Dosyası Nedir?

Bir  dosya  APK ile  dosya uzantısı  Google’ın Android uygulamaları dağıtmak için kullanılan bir Android Paketi dosyasıdır  işletim sistemi .

APK dosyaları ZIP  biçiminde kaydedilir  ve genellikle Google Play  mağazası aracılığıyla doğrudan Android cihazlara indirilir  , ancak diğer web sitelerinde de bulunabilir.

Tipik bir APK dosyasında bulunan içeriğin bir kısmı bir  AndroidManifest.xml, class.dex  ve  Resources.arsc dosyasını içerir ; yanı sıra bir  META-INF  ve  res  klasörü.

APK Dosyası Nasıl Açılır

APK dosyaları bir dizi işletim sisteminde açılabilir, ancak çoğunlukla Android cihazlarda kullanılırlar.

Android’de bir APK Dosyası açın

Android cihazınızda bir APK dosyasını açmak, onu herhangi bir dosyada yaptığınız gibi indirmenizi ve ardından sorulduğunda açmanızı gerektirir. Ancak, Google Play mağazasının dışında yüklenen APK dosyaları, uygulanan bir güvenlik bloğu nedeniyle hemen yüklenmeyebilir.

Bu indirme kısıtlamasını atlamak ve bilinmeyen kaynaklardan APK dosyalarını yüklemek için Android sürümünüze bağlı olarak şu menülerden birine gidin:

  • Ayarlar  >  Uygulamalar ve bildirimler Gelişmiş Özel uygulama erişimi  >  Bilinmeyen uygulamaları yükle
  • Ayarlar Uygulamalar ve bildirimler
  • Ayarlar  >  Güvenlik

Cihazınıza bağlı olarak, Chrome gibi belirli bir uygulamaya resmi olmayan APK dosyalarını yükleme izni vermeniz gerekebilir. Veya görürseniz, Bilinmeyen Uygulamaları  veya  Bilinmeyen kaynakları Yükle’yi etkinleştirin  .

APK dosyası açılmazsa, Astro Dosya Yöneticisi  veya  ES Dosya Gezgini Dosya Yöneticisi gibi bir dosya yöneticisi ile dosyaya göz atmayı deneyin  .

Windows’ta bir APK Dosyası açın

BlueStacks  gibi  bir Android öykünücüsü kullanarak bir PC’de APK dosyasını açabilirsiniz  . Bu programda,  Uygulamalarım  sekmesine gidin ve ardından  pencerenin köşesinden apk yükle’yi seçin  .

Mac’te bir APK Dosyası açın

ARC Welder  ,  Chrome OS için Android uygulamalarını test etmeye yönelik bir  Google Chrome uzantısıdır, ancak herhangi bir işletim sisteminde çalışır. Bu, bu uygulama Chrome tarayıcısında yüklü olduğu sürece Mac veya Windows bilgisayarınızda bir APK açabileceğiniz anlamına gelir.

iOS’ta bir APK Dosyası açın

APK dosyalarını bir iPhone veya iPad’de açamaz veya yükleyemezsiniz çünkü dosya bu cihazlarda kullanılan uygulamalardan tamamen farklı bir şekilde oluşturulmuştur ve iki platform birbiriyle uyumlu değildir.

APK Dosyalarını Çıkarma

Bir APK dosyasını Windows, macOS veya başka bir masaüstü işletim sisteminde bir dosya çıkarma aracıyla da açabilirsiniz  . APK dosyaları basitçe birden fazla klasör ve dosyanın arşivleri olduğundan  , uygulamayı oluşturan farklı bileşenleri görmek için bunları 7-Zip  veya  PeaZip gibi bir programla açabilirsiniz  .

Ancak bunu yapmak , APK dosyasını bir bilgisayarda gerçekten kullanmanıza  izin vermez  . Bunu yapmak için, esasen bilgisayarda Android işletim sistemini çalıştıran bir Android öykünücüsü (BlueStacks gibi) gerekir.

APK Dosyası Nasıl Dönüştürülür

 Bir dosya türünü diğerine dönüştürmek için normalde bir  dosya dönüştürme programı veya hizmeti gerekli olsa da, bunlar APK dosyalarıyla uğraşırken pek kullanışlı değildir. Bunun nedeni, APK dosyasının, çeşitli platformlarda çalışan MP4’ler  veya  PDF’ler gibi diğer dosya türlerinin aksine, yalnızca belirli cihazlarda çalışacak şekilde oluşturulmuş bir uygulama olmasıdır  .

Bunun yerine APK dosyanızı ZIP’e dönüştürmek istiyorsanız yukarıda açıklanan talimatları kullanırsınız. APK dosyasını bir dosya çıkarma aracında açın ve ardından  ZIP olarak yeniden paketleyin ya da .APK dosyasını .ZIP olarak yeniden adlandırın.

Bir dosyayı bu şekilde yeniden adlandırmak, bir dosyayı nasıl dönüştürdüğünüz değildir. Dosya biçimi zaten ZIP kullandığından ancak sonuna farklı bir dosya uzantısı (.APK) eklediği için yalnızca APK dosyaları söz konusu olduğunda çalışır.

Yukarıdaki okurken, bir APK dosyası dönüştürmek olamaz  IPA  iOS’ta kullanılmak üzere, ne de APK dönüştürebilirsiniz  EXE Windows Android uygulamasını kullanmak.

Ancak normalde iPhone veya iPad’inize yüklenmesini istediğiniz Android uygulamasının yerine çalışan bir iOS alternatifi bulabilirsiniz. Çoğu geliştirici, her iki platformda da aynı uygulamaya sahiptir (hem Android için APK hem de iOS için IPA).

APK’dan EXE’ye dönüştürücü yerine, yukarıdan bir Windows APK açıcı yükleyin ve ardından bilgisayarınızda Android uygulamasını açmak için kullanın; Bunun çalışması için EXE dosya biçiminde olması gerekmez.

APK dosyasını Good e-Reader çevrimiçi APK to BAR dönüştürücüye yükleyerek bir BlackBerry cihazıyla kullanmak için APK dosyanızı  BAR’a dönüştürebilirsiniz . Dönüştürmenin bitmesini bekleyin ve ardından BAR dosyasını bilgisayarınıza geri indirin.

Sıkça Sorulan Sorular

  • APK dosyaları cihazıma zarar verebilir mi?  Evet, ne yazık ki APK dosyaları bazen cihazlara zarar verebiliyor. Bunun nedeni kötü amaçlı yazılım içerebilmeleridir  , bu nedenle APK dosyalarını  yüklemeden önce çevrimiçi bir virüs tarayıcısında çalıştırmanız önerilir  . Hileli bir programın cihazınıza bulaşma olasılığını en aza indirmek için yalnızca tanıdığınız ve güvendiğiniz sitelerden indirin.
  • APK dosyaları yasal mı?  APK dosyalarını indirmek ve bunları Google Play Store dışından uygulamalar yüklemek için kullanmak tamamen yasaldır. APK, yalnızca EXE veya ZIP gibi bir dosya biçimidir. Google, APK biçimini geliştirdi, ancak herkes APK dosyaları oluşturabilir ve kullanabilir.
  • Android cihazımda APK dosyalarını nasıl bulurum? Dosyayı  aramak için bir  Android dosya yöneticisi kullanarak cihazınızda APK dosyalarını bulun . Bazı mobil cihazlar önceden yüklenmiş bir dosya yöneticisiyle gelir, ancak Google Play Store’da birçok alternatif vardır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *